Det är skönt att slippa vargen!

Ja, debatten alltså “millma” ;-)

Passade därför på att ta en frisk promenad med kameran i kylan. -20 mitt på dagen och solen sken vackert och några bilder blev det oxå :-)

Brrr va kall promenaden var (det blåste litet oxå) men jag tror skatan trivdes där i talltoppen i solen.

I natt var det kring -25 här hemma och i Idre var det -35 lokalt. Till natten lär det ska bli ännu kallare enligt vanligtvis säkra källor på “Macken”. Under -30 här och lokalt ner mot -44 i Idre. Dessutom verkar kylan ska hålla i sej de närmast tre dygnen och så här kommer dessa tre nätter att se ut enligt SMHI med i stort sett lika kallt dagtid. Lokalt blir det naturligtvis ännu kallare.

Mitt personliga köldrekord är -39 på en kvicksilvertermometer men eftersom kvicksilver fryser vi -39 så har jag ingen aning om hur kallt det eg var :-)

En massa :-)
/Leif

(“millma” är dialekt och betyder;  ibland, emellanåt)

  • Share/Bookmark

Leave a Reply

*
To prove you're a person (not a spam script), type the answer to the math equation shown in the picture.
Click to hear an audio file of the anti-spam equation